Irodalomterápiás csoport szenvedélybeteg szülők felnőtt gyerekeinek
A szenvedélybeteg szülők felnőtt gyerekei számára szervezett irodalomterápiás csoport helyszíne /a szerző felvétele/

Egy irodalomterápiás csoport lezárult, de ősszel indul a következő

Március végén befejeződött a szenvedélybeteg szülők felnőtt gyerekei számára szervezett első csoportom. Ebben a térben találkoztam alkalomról alkalomra azokkal a résztvevőkkel, akik saját önismeretük mélyítésének igényén, és az irodalomterápia iránti érdeklődésükön túl, mások tapasztalatainak megismerésére is nyitottak voltak.
0 Megosztás
0
0
0

A foglalkozások során a csoporttagok egy megértő, elfogadó és támogató sorstársi közösség részévé válhattak, és felismerhették, hogy nincsenek egyedül a problémáikkal. A csoport céljai közé tartozott a szenvedélybeteg szülőkkel kapcsolatos tabu és titok feloldása, annak az elősegítése, hogy az érintettek más szemmel tudjanak tekinteni a velük történtekre, függőséggel küzdő hozzátartozóikra, a diszfunkcionális családi működésmódra.

A közösen feldolgozott szövegek, az ezekhez kapcsolódó kreatív és expresszív írás feladatok az érzelmek és a megélések tudatosítását, kimondását és megosztását segítették. Ezeknek köszönhetően a csoporttagok könnyebben kifejezhették jelenbéli nehézségeiket, jobban beazonosíthatták saját erőforrásaikat és jövőbeni céljaikat is.

A következő, általam vezetett irodalomterápiás csoport szenvedélybeteg szülők felnőtt gyerekei számára szeptemberben fog indulni. Hogy mi történik addig? Elsősorban összegzem a tapasztalatokat, és beépítem ezeket a leendő foglalkozásokba. Továbbá gyarapítom a tudásomat, tanulok, olvasok, figyelek, beszélgetek. Ezen felül pedig gyakorlom az öngondoskodást, töltődök és pihenek. Ez utóbbi a legnehezebb számomra szenvedélybeteg szülők gyerekeként.

A Megtört Kör oldal mindezekkel párhuzamosan a következő hónapokban némiképp átalakul. Továbbra is a szenvedélybeteg szülők felnőtt gyerekei maradnak a fókuszban, ám az irodalomterápia módszere által mások számára is lehetőséget kívánok nyújtani az önfejlesztésre, amelynek a lényegét nálam sokkal jobban kifejezi Füst Milán:

„Az ember nemcsak az, ami, hanem az is, ami lenni akar. S ami akar lenni, az esetleg vissza is hat rá és megváltoztatja, vagyis nemiképp olyanná is teszi.”

Köszönöm, ha a jövőben is figyelemmel kísérik a Megtört Kör oldalon közzétett bejegyzéseimet!

(Az idézet Füst Milán Ez mind én voltam egykor. Hábi-Szádi küzdelmeinek könyve c. művéből való.)

0 Megosztás
Ez is érdekelhet
Könyvek a mindfulness gyakorlásához

Lehetünk önmagunk motivációs trénerei

A címbéli mondat útravalóként hangzott el az általam is elvégzett, nyolc alkalmas mindfulness alapú kognitív terápia tréning záróalkalmán, melyet Dr. Schmidt Judit pszichiáter szakorvos, mindfulness tanár tartott másodmagával. Saját bőrömön tapasztaltam meg, hogy mit adhat ez a módszer a szenvedélybeteg szülők felnőtt gyerekeinek, ám szerettem volna a szakembert is megkérdezni arról, milyen tapasztalatai vannak a mindfulness felhasználhatóságát, pozitívumait, illetve elsajátításának korlátait illetően.
Kormos Piroska és Frankó András a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Fogadójában

Sorstársakra találva

Apa, anya pia – három szó, ami így egymás mellé leírva sokak számára egy fájdalmas gyermekkor, egy egész életre kiható trauma jelentésével bír. Ez a három szó egyben egy könyv és egy ehhez szorosan kapcsolódó segítő csoport elnevezése is, melyeket a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Fogadó Pszichoszociális Szolgálata hívott életre, azzal a céllal, hogy szenvedélybeteg szülők immár felnőtt gyerekei számára mankót kínáljanak a feldolgozáshoz és a felépüléshez vezető úton.