Újraépített életek -Történetek szenvedélybeteg szülők felnőtt gyermekeiről könyvborító
Békési Tímea – Dr. Kassai Szilvia: Újraépített életek -Történetek szenvedélybeteg szülők felnőtt gyermekeiről /a szerző felvétele/

Fekete lyukból törni a fény felé

A gyógyulás első lépése, ha feltárjuk a múltat és megpróbáljuk megérteni a szüleinket és a miérteket – írja Békési Tímea és Dr. Kassai Szilvia Újraépített életek – Történetek szenvedélybeteg szülők felnőtt gyermekeiről című könyvük bevezetőjében, és ennek jegyében komplex kulcsot is adnak olvasóik kezébe, hiszen azon túl, hogy bemutatják, milyen specifikus nehézségeket okozhat a függőség családi terhe, tizenhárom felszabadítóan őszinte személyes történeten keresztül a megküzdés és a feldolgozás egyéni módozataival is megismerkedhetünk.
0 Megosztás
0
0
0

Az addiktológiai konzultáns és interkulturálispszichológia-szakértő szerzőpáros kötete két jól elkülöníthető és önmagában is értékes részre oszlik. A könyv első felében a szenvedélybeteg szülők felnőtt gyerekeinek közös jellemzőit, családi viszonyokból eredeztethető problémáit vázolják fel. A múltra, jelenre és jövőre fókuszáló rövid fejezetek az érintettek számára egyfajta útmutatóként szolgálhatnak, hiszen a honnan jövünk, hol tartunk most és mi felé lenne érdemes haladnunk kérdésekre is segítenek válasz találni.

A családban jelenlévő szenvedélybetegség gyerekekre rótt szerepeit többféle aspektusból közelítik meg, ahol ugyanannyira mérvadó az életkor, a nem és a születési sorrend, mint a személyiség, amelynek fejlődése sok esetben háttérbe szorulhat a kényszerűen felvett viselkedési módok miatt. A gyerekek ugyanis gyakran öntudatlanul hoznak egy döntést az instabil és támogatásra szoruló szülők mellett, és mintegy lemondanak önmagukról.

„Innentől azonban a cél nem az lesz, hogy valakivé váljanak, meg kell elégedniük azzal, hogy valakinek a valakije maradnak” – hangzik a szomorú következtetés arra vonatkozóan, hogy ezeknek a gyerekeknek az identitása így voltaképpen egy olyan „hamis én”, amelynek fenntartása nem csak rengeteg energiát követel, de sok esetben testileg és lelkileg is megbetegítheti őket.

Az elraktározott élmények miatt egyfajta „fekete lyukba” kerülnek a szerzők szerint, aminek hatása a felnőttkorukra is továbbgyűrűzik: minden választásuk hátterében, legyen az munkával vagy magánélettel kapcsolatos, ott fognak munkálkodni ezek az otthonról hozott, tudattalan indítékok. És hogy mindezek mit okozhatnak? Például, hogy az illető mindenáron igyekszik megfelelni az elvárásoknak; bűntudat gyötri, ha kiáll magáért; nehezen tud kikapcsolódni, elengedni magát; túlzottan felelősségteljes, vagy éppenséggel teljesen felelőtlen.

A hogyan tovább jegyében először is rendezni kell – Békési Tímea és Dr. Kassai Szilvia szerint – nem is a szülővel való kapcsolatot, hanem sokkal inkább a hozzá fűződő viszonyt. A „normálisan” meg nem élhetett gyermekkor, a nem jól funkcionáló szülőkkel való kapcsolat elgyászolása a kezdet, aztán jöhet az érdemi építkezés.

Ehhez pontokba szedve kaphatunk jó tanácsokat, amelyeket azért is érdemes lehet követni, hiszen lépésről lépésre kidolgozott tervként is tekinthetünk saját felépülésünkre, amelynek legfontosabb végcélja, hogy képessé válunk olyan döntéseket hozni, „amelyek meghaladják a szülőktől átvett kodependens működésmódot.”

Mindezeknek jegyében a kötet második felében ismert személyek (Tompa Andrea és Karafiáth Orsolya írók, illetve Kiskovács Attila színész, rendező), továbbá anonim módon megszólalók önvallomásai kapnak helyet. Az eltérő nemű, korú, hátterű elbeszélőket összeköti hasonló múltjuk, a diszfunkcionális családi háttér, ám az is, hogy ennek ellenére keresik saját, buktatóktól sem mentes útjukat, melynek van, aki az elején jár, és van, aki már kellő távolságból tud rátekinteni szüleivel való ambivalens kapcsolatára.

Énfeltáró, az általuk megélt élményekre fókuszáló elbeszélésmódjuk, küzdelmeik és megtalált (ön)segítő módszereik példát mutathatnak mások számára, hogy miképpen lehet új alapokra helyezni egy olyan életet, amely a családban jelenlévő szenvedélybetegség okán jelentős hátrányból indult.

Nem klasszikus értelemben vett sikertörténetek ezek, hanem a kétségeket, kérdéseket sem elhallgató, egy hosszú folyamat egy adott pillanatában, az elmondás megkönnyebbülésének ígéretével megosztott belső monológok. Érintettként éppen ezért lehet a sok ponton egyezőséget mutató, szomorú emlékek felidézése közepette is üdítő fellélegzéssel olvasni őket.

Békési Tímea - Dr. Kassai Szilvia: Újraépített életek -Történetek szenvedélybeteg szülők felnőtt gyermekeiről. Budapest, 2022, HVG Könyvek.

0 Megosztás
Ez is érdekelhet
Susan Forward Mérgező szülők könyvborító

Könyvek, amik segítettek jobban megérteni a családom és saját magam működését, 3. rész – Susan Forward: Mérgező szülők

A könyv, amitől már akkor rosszul vagyok, ha csak véletlenül megpillantom a polcomon. Valahol számomra a blaszfémia határát súrolja. Bűntudatom volt attól, hogy a kezembe vettem, és ez az érzés olvasás közben is csak lassan enyhült. Most, hogy elhatároztam írok róla, gyomorgörcsöm van. Nem nehéz kitalálni miért. A tiszteld apádat és anyádat mélyen belénk ivódott tanításának mutat be, nem csak jelképesen, hanem úgy egyenesen, a szeme közé. Alkalmatlan, irányító, alkoholista, lelkileg vagy fizikailag bántalmazó, erőszaktevő szülők – a könyv arra világít rá, hogy bár a gyerekeiknek okozott sérülés mértéke határozottan más, a seb jellege mégis azonos, és hasonlóan nehezen gyógyuló.
Eric Berne Emberi játszmák könyvborító

Könyvek, amik segítettek jobban megérteni a családom és saját magam működését, 1. rész – Eric Berne: Emberi játszmák

Listafetisiszta vagyok, bevallom, ami abból adódik, hogy mindennek próbálok rendszerezett keretet biztosítani, ha már életem első felében semmiben sem találtam. Meg aztán irigykedve olvastam mindig az olyan kattintásvadász címeket, amik azzal hitegettek, hogy itt most aztán összegyűjtötték azt az öt, tíz, húsz valamit, amit ha megnézek, megeszek, megveszek, akkor nekem jó lesz. Úgyhogy itt volt az ideje csokorba szednem azokat a (számomra) alapműveket, amik megváltoztatták az életemet, de ezt az elkoptatott címet mégsem adhattam ennek a bejegyzésnek. Franz Kafka szerint a jó könyv egy „fejsze, a bennünk befagyott tenger jegéhez”. Nos, az ebben a cikksorozatban felsoroltak mind kisebb-nagyobb léket vágtak az enyémben.
Dr. Janet G. Woititz könyvei az alkoholista szülők gyerekeiről

Könyvek, amik segítettek jobban megérteni a családom és saját magam működését, 2. rész – Janet Geringer Woititz: Alkoholbetegek felnőtt gyermekei

1983-ban, majd kibővítve 1990-ben jelent meg az amerikai pszichológusnő Adult Children of Alcoholics című könyve, amely magyar fordításban 2002 óta olvasható. Bolti forgalomban beszerezni már képtelenség, és a könyvtárak polcain is gyakorlatilag fellelhetetlen, azonban szerencsére pár célzott netes kattintás után bárki elolvashatja. A szerző az általa vezetett segítő csoportok tapasztalatait összegezve mutatja be azokat a tulajdonságokat, amelyek fokozottan jellemzőek lehetnek az alkoholbetegek felnőtt gyerekeire, illetve olyan problémákat, amelyekkel rendellenes működésű családok tagjaként nagyobb eséllyel kell szembenézniük. Ez volt a száraz bevezető. Innentől pedig jön a nyomokban kényelmetlen önvallomást is tartalmazó személyes olvasmányélmény.