Szerdán, a Drogriporter Szabadegyetemen Sárosi Péter a női szerhasználat témáját járta körül meghívott vendégeivel, Kaló Zsuzsával, Oberth Bettinával, a szerhasználó várandós nőket felépülésükben támogató Józan Babák Egyesület vezetőjével, továbbá Köhler Kata pszichológussal, a Mamakör társ-alapítójával, ahol az anyává, családdá válással együtt járó krízisekkel és a gyermekneveléssel összefüggésben segítik a nőket és családjaikat.
Szombaton pedig a kötet bemutatója zajlott, Kaló Zsuzsa mellett Mogyorósy-Révész Zsuzsanna, EMDR-terapeuta, tanácsadó szakpszichológus, Hoyer Mária, klinikai és addiktológiai szakpszichológus és Szabó Réka, addiktológiai tanácsadó szakpszichológus, szupervizor, családterapeuta részvételével.
Amit mindkét eseményről elhoztam vezérgondolatként, hogy a függőségekből való felépülésben kiemelt fontosságúak a kapcsolatok, ideértve természetesen a segítő csoportokat is, amelyekben a kimondhatóság élménye kerül a középpontba. Trauma esetén ugyanis voltaképpen egy narratíva-szakadás történik, amelyet újra kell alkotni, és a traumatikus élmény oldásában nagy szerepe van a biztonságban, szakemberek vezetése mellett történő kibeszélhetőségnek, a kontroll visszaszerzésének, az érzelemszabályozás és az öngondoskodás elsajátításának.
„A trauma elszigetel, a csoport helyreállítja az összetartozás érzését” – idéz a szerző kötetében Judith Lewis Herman Trauma és gyógyulás című könyvéből, nyomatékosítva, hogy milyen pluszt tud nyújtani ez a támogatási forma a szenvedélybetegségben érintett nők számára, főként, ha ennek tervezése és megvalósítása során férfiakétól eltérő pszichoszociális szükségleteikre, igényeikre és kihívásaikra is figyelmet fordítanak.
A kiadvány a traumák és a női szerhasználat összefüggését, a felépülés hatékony megvalósíthatóságának lehetőségeit bemutató, elméleti rész mellett gyakorlati segítséget is nyújt azon szakemberek számára, akik az érintettek felépülését támogató csoportokat terveznek, mivel ezek összeállításához egy komplett feladatgyűjteményt ad a kezükbe. Ebben számos kis-és nagycsoportos gyakorlat és technika leírása megtalálható, melyeket más területen dolgozó, csoportos tanácsadást végző segítő szakemberek is beépíthetnek munkájukba.
A traumainformált megközelítésmód megismerése azonban hasznára válhat bármely addiktológiai, egészségügyi vagy szociális szakember és intézmény részére, hiszen voltaképpen azt jelenti, hogy az egyén vagy szervezet alapvető ismeretekkel rendelkezik a különböző traumákról, hogy ezek feldolgozatlansága milyen következményekkel járhat, mi hívhatja elő a traumatikus élményeket, mely megküzdési technikákat lehet alkalmazni ilyen esetekben, illetve hogyan lehet elősegíteni a felépüléshez szükséges biztonságos és támogató környezet megvalósulását.
A könyvet mindezek fényében jó szívvel ajánlom sérülékeny társadalmi csoportokkal foglalkozó szakemberek, így irodalomterapeuták számára is, ahogy Kaló Zsuzsa 2020-ban megjelent, a mostani kiadványt elméletileg megalapozó Bevezetés a szerhasználó nők világába című kötetét szintén, mely az interneten bárki számára elérhető.

